BİYOGRAFİ
 
1979’da Ankara’da doğumlu olan Gülten BENLİ, aslen Tuncelilidir..

Müziğe 1993 yılında İhsan Öztürk Halk Müziği Eğitim Okulu’nda nota, solfej, bağlama dersleri alarak başlayan Gülten BENLİ, dört yıllık bir eğitimden sonra TRT Ankara Radyosu sınavlarını kazanarak yedi yıl radyoda görev yapmıştır. İstanbul Haliç Üniversitesi Konservatuarı Türk Müsikisi Bölümü öğrencisidir.


Bununla birlikte sahne çalışmalarına da başlayan Gülten BENLİ, 2000 yılında beş yıl Yol Arkadaşları grubunun solistliğini yapmıştır. Bu süre içerisinde İber Müzik etiketi altında iki tane albümde yer almıştır ve daha sonra gruptan ayrılıp yoluna yalnız devam etmeyi tercih 
etmiştir.

Yine İber Müzik etiketiyle piyasaya çıkan " Aydın Öztürk Bestelerini Söylediler" albümünde Hüseyin Turan’la düet yapmıştır. 

İlk solo albümü ZERRE 2008 yılında ve son albümü AŞKIN GİRDABI 2012 yılında ve son Albümü LÜTFEYLE 2016 yılında müzik marketlerindeki yerini almıştır.

Yönetmenliğini Evrim Yener'in yaptığı son albümü LÜTFEYLE'de, Pir Sultan Abdal, Şemsi, Zaralı Halil, Aşık İzzet Savaş, Muharrem Ertaş, Neşet Ertaş, Aşık Meftuni, gibi Halk Ozanlarının eserlerine yer vermiştir.

Bir önceki albümünde de olduğu gibi geleneksel tarzdan vazgeçilmemiştir.

Albüme, Erdal Erzincan, Ertan Tekin, Barış Güney, Ömer Arslan, Muharrem Temiz, Cihan Çelik gibi değerli müzisyenler eşlik etmiştir.

Gülten BENLİ, yurt içi ve yurt dışı konser ve sahne çalışmalarına devam etmekte, sosyal sorumluluk projelerinde yer almaktadır.

 
 
 
     
 
Tasarım ve Uygulama: Ofis Teknoloji